Zdravý obed – ľahko, rýchlo a chutne len v 3 krokoch
3 min čítaniaUprostred rušného dňa by mala byť najdlhšou prestávkou práve prestávka na obed. Mali by sme počas nej zregenerovať, zrelaxovať a opätovne sa nabiť energiou na úlohy, ktoré nás ešte počas dňa čakajú. Ale viete si skutočne pripraviť na obed jedlo, ktoré vás udrží sýtych a sústredených počas celého popoludnia?
Navarené do tridsiatich minút
Určite oceníte, ak sa môžete vyhnúť častokrát nezdravým jedlám v reštaurácii a svoj obed si pripraviť vopred doma. Nemusí to byť žiadna veda a vy na to nepotrebujete obetovať celý predchádzajúci večer, zdravé a chutné jedlo sa dá pripraviť aj za pol hodinu. Skúste napríklad rizoto na akýkoľvek spôsob (hlavné je použiť v ňom zeleninu), cestoviny s lososom či nejaký šalát. Experimentujte a nepoužívajte len overené suroviny – tieto tri jedlá to znesú.
Vyhnite sa zásmažkám
Ešte z kuchyne našich mám a starých mám sme naučení často v našej kuchyni používať zásmažky, či už do polievok alebo na zahustenie rôznych omáčok a krémov. Zabudnite na zásmažky – hladká múka, ktorá je ich hlavnou ingredienciou, neprospieva určite nikomu. Zahusťujte radšej rozmixovanou zeleninou, vločkami či nastrúhaným zemiakom.
Žiadne polotovary a priemyselne spracované výrobky
Áno, niekedy je z časových dôvodov veľmi ťažké vyhnúť sa donáške jedla či návšteve reštaurácie. Aj v tom prípade si však vyberajte starostlivo – radšej si za jedlo priplaťte, ale buďte si istý, že ho konkrétna reštaurácia pripravuje z čerstvých a kvalitných surovín.
Diéty, pri ktorých vám v plastových škatuliach privezú zabalené jedlo na celý týždeň, určite nie sú dobrými diétami, nech by bolo jedlo pripravené z akokoľvek dobrých surovín. Opätovným ohrievaním totiž jedlo stráca na svojej hodnote – v kurčati sa napríklad znehodnotia bielkoviny a môžu dokonca spôsobiť aj celý rad tráviacich problémov. Rovnako sa vyhnite ohrievaniu ryže, hríbov, vajec, zemiakov či morských plodov.